Jaan Klõšeiko fotonäitusel “Isevalitseja. Haiguste ravi” näeb väikest osa autori teemakohastest fotodest aastaist 1967-1991.
Klõšeiko on ennekõike tuntud kui Eesti kultuuri kroonik, kuid selle näituse fookuses on sovetiaegne absurd. Näitus fikseerib põnevaid detaile tollase Leningradi ja Tallinna linnapildist, samuti Eesti ENSV teistest nurkadest, sealhulgas väeosadest. Kehtis ju režiim, mis näiteks õdusat Hiiumaad nimetas militaarse üldistusega “Leningradi sõjaväeringkonna piirivalvevägede eelpostiks”.
Klõšeiko kui nende päevade tundlik kroonik pakub vaatamiseks hästi pingestatud dokumentalistikat, kus punapropaganda raamistikus on tabatud ka ajastuomaseid hüüdlauseid: “Lenin on alati meiega – surematu ja suursugune – universumist laotub Iljitši mõtete, sõnade ja tegude samm!”, “Ministeeriumisse kuuski tuua on keelatud!”, “Liidu maakaardi igast rakust tõusevad Gigandid täitma viisaastaku ülesandeid!” jne. Sarja lõpetab jäädvustus 80ndatel legendaarseks saanud Üle Kiple linnafolkloorist.
Näitus on arenev, see tähendab autor on lubanud sarja täiendada, jõudes dokumentalistikaga ka näiteks Hirvepargi sündmusteni.
Näituse aeg ja koht
Näitus oli avatud 24. augustist 5. septembrini Plate tornis Suurtüki ja Laboratooriumi tänavate nurgal. Näitus Plate tornis on Vaal galerii iga-aastane eriprojekt teadvustamaks Tallinna vanalinna üht ainulaadset ja seni vähe kasutatud ajaloolist rajatist võimaliku näitusepaigana.
Tekst: http://shutterfish.net/